Prostonárodné slovenské rozprávky- Zväzok I. - Pavol Dobšinský

Na sklade • 1 variant2,27 €98 % • 24 152 recenziíĎalšie informácie
Info v obchodeDarček3,36 €4 642 neoverených recenziíĎalšie informácie
Info v obchodeDarček2,99 €172 neoverených recenziíĎalšie informácie
Na sklade • 1 variant3,99 €140 neoverených recenziíĎalšie informácie
Na sklade • 1 variant2,29 €98 % • 19 411 recenziíShop roka 2022 - VíťazĎalšie informácie
Na sklade • 1 variant3,9 €423 neoverených recenziíĎalšie informácie
Na sklade • 1 variantDarček1 €3 701 neoverených recenziíĎalšie informácie
Na sklade • 1 variant2,99 €4 neoverené recenzieĎalšie informácie
Na sklade • 1 variant3,5 €91 % • 186 824 recenziíĎalšie informácie
Na sklade • 1 variantZdarma97 % • 10 997 recenziíĎalšie informácie
Na sklade • 1 variant1,99 €98 % • 9 194 recenziíShop roka 2022 - FinalistaĎalšie informácie

Autor

Krásna slovenská klasika

• , zakúpené v Panta Rhei.sk

zlatá klasika - hodnotná kniha

• , zakúpené v ABC Knihy

Knižku som zatiaľ nečítala, bude ako dar na Vianoce synovi, ale Dobšinský je známy ako veľmi dobrý spisovateľ, tak nepochybujem nad kvalitou rozprávok, ani nad obrázkovými ilustráciami.

Autor
Väzba
Pevná bez prebalu lesklá
Rok vydania
2016

Ťažko by sme si dnes vedeli predstaviť slovenskú literatúru bez Prostonárodných slovenských rozprávok. Vyrástli na nich celé generácie mladých čitateľov, podnecovali ich fantáziu a unášali ich do bájnych svetov. Na ich základe vzniklo množstvo ilustrácií, prerozprávaní a prepracovaní, balet Popolvár pre najmladších divákov sa celé desaťročie drží na scéne a bábkari z nich čerpajú plnými priehrštiami. Jednou vetou, sú tu stále s nami. Štúrovskí zberatelia sa rozbehli po celom Slovensku a zaznamenávali najrozmanitejšie žánre ľudovej slovesnosti, ktoré odrážali autentického ducha Slovákov, a tým aj legitimizovali ich národnostné snahy. Bolo to v časoch vrcholiaceho národného útlaku, keď rozprávky dokazovali a podčiarkovali existenciu slovenského národa a jeho tradičné kultúrne hodnoty. Navyše štúrovci videli v rozprávkach drahocenné poklady národnej poézie, ich krásu a veľkosť prirovnávali k rýdzemu zlatu.

Pri príležitosti 70. výročia vzniku vydavateľstva TATRAN sme sa rozhodli vydať kompletné trojzväzkové vydanie Prostonárodných slovenských rozprávok. Rozprávky, ktoré sme zaradili do prvého zväzku, vydali August Horislav Škultéty a Pavol Dobšinský v rokoch 1858 – 1861 v šiestich zošitoch. Popri rozprávkach fantastických, ktoré tvoria podstatnú časť, uverejnili zberatelia aj rozprávky satirické a realistické. Do zbierky sme zaradili tridsaťšesť rozprávok.

Radi by sme na tomto mieste odcitovali z eseje Milana Rúfusa Sobotné večery, ktorú napísal pri príležitosti tretieho vydania Prostonárodných slovenských povestí:

• Dlho v detstve, kedykoľvek som tak vyšiel zrazu z hory na čistinu, zmocňovalo sa ma čudné vzrušenie. Fantázia sa dávala do pohybu a nabádala k činnosti. V strede lúky je kameň. Treba ho odvaliť. Pod ním je iste otvor, ktorý vedie hlboko do zeme. Tadiať vedie cesta do iného tajomného sveta. Poviete: mätenie myslí. A ja hovorím: čím by bolo dieťa bez fantázie? A čo by z takého dieťaťa bolo o dvadsať rokov? Viera a hľadanie neskutočných krajín netrvá dlho. Je privilégiom detstva a jeho stratou padá tiež. Ale ostáva po ňom akási trvalá zvedavosť, túžba odlúpiť tvrdé kôry vecí, tušenie, že svet nie je taký meravý, ako sa na počiatku zdá, že v jeho vnútri sú ešte ďalšie svety, ktoré treba hľadať. Nazdávam sa, že stopy takýchto pocitov zanechali rozprávky v každom, kto s nimi rástol. Nie je to také zlé s tými kúzlami. Nikto nebude hľadať zárodky mystifikácie v tom, že dieťa oblieka a kŕmi bábiku ako živú bytosť. A že nám rozprávky pomohli pochopiť a otvoriť nám drobné duše vecí, je Pravda, pre ktorú budeme svedčiť kedykoľvek…
  • … Storočia predtým v ľudovej rozprávke hovorí pastorkyňa: ,Pán Boh daj šťastia, lavička. Pán Boh daj šťastia, piecka.? Toľko ľudskej lásky bolo v rozprávkach, že sa ušlo aj veciam. Takáto bola moja materská škola poézie. Večery rodnej reči, ľudskosti, krásy a fantázie.

Lebo rozprávka je báseň, napísaná v šťastnej chvíli a zdokonalená za stáročia zástupmi neznámych. Tlmočí zákony, objavené skúsenosti tých, ktorí nesú život na pleciach. Nerozumel som jej hlbokej symbolike. Ale mení to niečo na veci? Jej moc je v tom, že ako abeceda platí pre malých i veľkých. Je onou orechovou škrupinkou, v ktorej je uložený život. Pripomína múdrosť i nevyspytateľnosť semena.

Milan Rúfus

• , zakúpené v MegaKnihy.sk

Krásna slovenská klasika

• , zakúpené v Panta Rhei.sk

zlatá klasika - hodnotná kniha

• , zakúpené v ABC Knihy

• Pozrite sa, kde môžete produkt kúpiť:

• , zakúpené v vydavatel.sk

úžasné rozprávky a ilustrácie

• , zakúpené v moja-kniha.sk

Rozprávkový poklad od P.Dobšinského je studnicou múdrosti,lásky a statočnosti.Takéto dielo by nemalo chýbať v žiadnej rodine

• , zakúpené v preskoly.sk

bol to darcek

• , zakúpené v preskoly.sk

Ešte som nečítal, vyhotovenie je kvalitné a obrázky sú krásne. Budeme ju čítať postupne.

• , zakúpené v littera.sk

Slovenská klasika, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácej knižnici, ktorú mi čítali rodičia a ja som čítala mojim deťom. Krásne ilustrácie , pekne spracovaná kniha s poznámkami. Hodnotné vydanie.

• , zakúpené v iPark.sk

• Perfektna kniha úžasné ilustrácie

Požičala som si všetky tri zväzky ešte ako 12 - 13 ročná. Dnes mám 61a som rada,že po viac ako 40tich rokov mam možnosť tento poklad vlastniť. Teším sa už teraz na 2. a 3. zväzok

• , zakúpené v iPark.sk

• Tieto tri zväzky ilustrované M.Benkom, Má vydavaťeľstvo Tatran v priebehu roka znova uviesť na trh.
    • Tento prvý diel vyšiel teraz v novembri. Na Vianoce je to ideálny darček.

V minulých vydaniach niektoré poviedky boli v pôvodnom nárečí.
    Teraz sú preložené do slovenčiny. Pre detského čitateľa je to určite plus. Na druhej strane výrazové prostriedky slovenského jazyka, nepokryjú nárečie.