Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Knihy

Ako vybrať knihu?

Je veľmi nepríjemné investovať, v dnešnej dobe nie práve malé peniaze, do knihy, ktorá nakoniec neuspokojí vaše očakávanie. Preto je dobré si pred samotným nákupom ujasniť, čo vlastne od knihy očakávate a odhadnúť vaše čitateľské možnosti. Až vtedy si dokážete z nepreberného množstva titulov správne vybrať.

Rýchle odkazy:

 

Aký zvoliť žáner?

Žáner voľte podľa toho, čo od knihy očakávate. Pokiaľ sa chcete pri čítaní pobaviť alebo si oddýchnuť voľte beletriu, teda romány, poviedky či detektívky. Ak chcete popustiť uzdu svojej fantázii, môžete siahnuť po sci-fi či fantasy. Keď čakáte od knihy nové poznatky či poučenie vyberajte z kníh náučných, napríklad z klasických encyklopédií. Encyklopédie sa môžu venovať množstvu tém a oborov, ale najviac samozrejme záleží na vašich záujmoch a záľubách. Klasicky sa encyklopédie delia na všeobecné a špecializované. Všeobecné encyklopédie, to sú veľké diela, ktoré spojujú mnoho poznatkov z rôznych oborov. Špecializované encyklopédie sa zameriavajú na určitý okruh, napr. na zvieratá, letectvo alebo bojové športy.
Encyklopédie sú väčšinou štrukturované ako súbor hesiel a obrázkov k danej téme. Túto štruktúru však nie je možné použiť vo všetkých prípadoch, a preto do sekcie naučných patria aj tie knihy, ktoré sa venujú témam, ako napr. zdravý životný štýl, psychológia či ekonómia. Do istej miery náučná môže byť aj literatúra faktu, ktorá svoje príbehy stavia na reálnych, napríklad dejinných udalostiach, takže sa pri čítaní takýchto kníh môžete jednak niečo nové naučiť a zároveň i pobaviť. 
Pokiaľ vyberáte knihu pre svoje deti, najzákladnejším kritériom je určite vek dieťaťa, poprípade jeho schopnosť čítať. Pre tie najmenšie deti, ktoré ešte nečítajú, sú určite vhodné rôzne leporelá či obrázkové knižky. Pre malých čitateľov začiatočníkov sú vhodné knihy s krátkými príbehmi, básničkami či riekankami. Tie staršie a zdatnejšie určite zvládnu aj dlhšie súvislé príbehy.
 
 

Koľko stránok by kniha mala mať?

Toto kritérium by si pravdepodobne mal zvoliť každý podľa svojich vlastných schopností a možností. Ak kupujete knihu trebárs ako darček a chcete, aby váš dar mal naozaj úspech, je potrebné sa zamyslieť, koľko stránok by kniha mala mať. Pokiaľ viete, že obdaruvávate náruživého čitateľa, nebojte sa siahnuť po románe. Tie bývajú dlhé, ale to vášnivému čitateľovi vadiť nebude. Pokiaľ si nie ste istý aký je dotyčný čitateľ, zvoľte radšej novely či poviedky, ktoré sú kratšieho rozsahu.
 

Kniha ako darček?

Pokiaľ kupujete knihu ako darček je dobré aspoň približne vedieť záujmy a záľuby toho, komu má byť kniha venovaná. Samozrejme ľahšie to majú tí, ktorí vedia, že ich dedko či ocko sú fanušíkovia hokeju, futbalu, poprípade milovníci lietadiel, áut, lodí či jedla. Pre takýchto ľudí nie je príliš ťažké knihu vybrať, stačí len siahnuť po tom titule, ktorý sa danej téme venuje. Milovník vína určite ocení encyklopédiu vín, futbalový fanúšik zase životopis svojho obľúbeného futbalistu.
Pre väčšinu žien je v dnešnej dobe veľkým záujmom vzhľad a veľmi často ich váha. Preto všetky knihy, ktoré začínajú slovom Chudneme či Zdravý životný štýl, budú tie pravé. Zásahom do čierneho samozrejme môžu byť aj kuchárky a knihy o jedle, najmä pre mamičky, ktoré každý týždeň riešia, čo opäť navariť. Ak chcete ale vašu babičku obdarovať nejakou knihou so zaujímavým príbehom je už výber o niečo zložitejší. Keď má babička rada napätie, určite nepohrdne dobrou detektívkou. Stávkou na istotu môže byť aj zamilovaný román, medzi najobľúbenejšie patria napríklad z lékarskeho prostredia alebo romány historické. Romány či detektívky hľadajte vždy v sekcii beletria.
Pre mladšie ročníky môže byť dobrou voľbou kniha z kategórie fantasy či sci-fi a pre tých úplne najmladších staré dobré osvedčené rozprávky.
 
Porovnať knihy