Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Knihy

Ako vybrať knihu?

 
Vybrať knihu pre seba zvyčajne nebýva tak ťažké. Väčšou výzvou je vybrať knihu pre druhého tak, aby sa z nej nestal len lapač prachu. 
 
 
           
 
 

Papierovú knihu, e-book čítačku, alebo audioknihu?

 

Klasická kniha

Klasické knihy sú stále jedným z najobľúbenejších darčekov. Pri ich výbere záleží na príležitosti, pri ktorej chcete knihu darovať. V prípade narodenín a Vianoc sú vhodnejšie nákladnejšie tituly, napr. s krásnym grafickým prevedením. Pokiaľ vyberáte knihu napr. na dovolenku, siahnite po ľahšej knihe s mäkkou väzbou. Šikovným riešením darčekov je obdarovávanie blízkych osôb knihami, ktoré vychádzajú na pokračovanie. K narodeninám môžete dotyčnému darovať diel prvý, k sviatku druhý atď.
 
Veľkou výhodou klasickej knihy je fyzický zážitok z jej čítania (vôňa a tiché šušťanie stránok). Pokiaľ má kniha peknú obálku, môže sa stať krásnym kúskom do knižnice. Vytlačené knihy môžete, na rozdiel od kníh elektronických, bez problémov komukoľvek požičať. Ak niekomu darujete knihu, nedávate mu obyčajnú vec, ale zážitok, radosť a vlastne i možnosť odpočinku.
 
Nevýhodou klasickej knihy môže byť jej váha, čo môžete obzvlášť u hrubej knihy pocítiť ako pri jej bezprostrednom čítaní, kedy sa unavia vaše ruky, tak pri jej transporte z miesta na miesto, kedy sa pravdepodobne unaví váš chrbát. Skladovanie klasických kníh vás tiež môže trochu potrápiť, ak ich vlastníte veľké množstvo.
 
 

Čítačka

Elektronická čítačka je veľmi praktická pre čítanie pri cestovaní, môžete mať vďaka nej u seba viac rozčítaných kníh naraz, bez toho aby ste museli nosiť ruksak.

Záleží samozrejme na zvolenom modeli, väčšinou sa vám ale vstupné investície pri nadobudnutí elektronickej čítačky pomerne skoro vrátia, teda pri porovnaní s nákupom niekoľkých nových klasických kníh, pretože e-knihy sú výrazne lacnejšie.

Ak sa rozhodnete pre čítačku, poradíme vám podrobnejšie tu.


 
 

Audiokniha

Audiokniha (tiež hovorené slovo) je zvukový záznam predčítanej knihy. Obrovskou výhodou audiokníh je, že umožňujú svojmu poslucháčovi vychutnávať si knižné príbehy, bez toho aby musel zamestnávať oči čítaním. Audioknihy sú tým pádom vhodné na počúvanie i pri činnostiach, ktoré naplno zamestnávajú zrak, ako je napr. riadenie auta, varenie, domáce práce. Audioknihy sa dajú využiť tiež napríklad pri ceste MHD či pri pobyte v nemocnici, jednoducho v situáciách, kedy je pohodlnejšie mať hovorené slovo v slúchadlách než držať fyzický výtlačok knihy v rukách.

Audioknihy možno počúvať ako stiahnuté súbory na počítači, mp3 prehrávači alebo napr. z CD. Niektoré knihy možno počúvať priamo z webu bez nutnosti ich sťahovania. Pre počúvanie audiokníh na chytrých telefónoch existuje rad aplikácií v slovenčine i angličtine.

 
 

Obecné parametre

 

Počet strán 

Mal by zodpovedať čitateľskej náruživosti obdarovaného. Neriaďte sa iba vizuálne "hrúbkou" knihy, ale naozaj skontrolujte počet strán. Niektoré knihy sú vytlačené na tzv. volumenový papier, ktorý je ľahký, ale objemný. Výsledná kniha potom pôsobí dojmom epochálneho románu, v skutočnosti môže mať ale podstatne menej stránok, než sa zdá.
 
 

Väzba

Knihy môžu mať väzbu mäkkú alebo tvrdú. Knihy s tvrdou väzbou majú obálku odolnejšiu, stojia ale viac peňazí než knihy s mäkkou väzbou. Hovorí sa im tiež paperback. Sú ľahšie a ich obálka je ohybnejšia, je preto vhodnejšia napríklad na cesty.
 
 

Jazyk

Nemusíte sa obmedzovať na nákup kníh výhradne v slovenskom jazyku. V ponuke je nepreberné množstvo titulov tiež v originálnom jazyku, prípadne v cudzojazyčnom preklade (nemčina, angličtina, francúzština a i.). Veľmi obľúbené sú tzv. dvojjazyčné knihy (tiež bilingválne či zrkadlové), ktoré umožňujú čítanie príbehu v dvoch jazykoch súčasne. Sú ideálne pre rozšírenie slovnej zásoby v cudzom jazyku.
 
 

Ilustrácie a fotografie

Prevedenie ilustrácií v knihe sa významne podieľa na jej výslednej cene. Kvalitné fotografie a ilustrácie by mali byť v knihe vytlačené na kriedovom papieri, ten je však nákladnejší a má tiež vyššiu gramáž. Než zakúpite knihu s fotografiami, nahliadnite dovnútra a overte si, či sú fotky vyhotovené v patričnom rozlíšení, tzn. že sú dostatočne "ostré".
 
 
 
 

Darujte knihu, ktorú si obdarovaný naozaj prečíta

 

Než prikročíte ku kúpe knihy ako darčeka, zamyslite sa nad tým, koho vlastne chcete obdarovať. Rozhodne platí pravidlo, že by ste mali knihu vyberať podľa jej budúceho čitateľa, nie podľa svojich vlastných preferencií.

Zvážte, ako veľmi je zdatným čitateľom dotyčná osoba. Príležitostného čitateľa pravdepodobne nepotešia napr. zozbierané spisy ruských románopiscov, ale možno by pre neho bola dobrou voľbou komiksová kniha. Tie sa v poslednej dobe tešia veľkej obľube. Svojho čitateľa nezahrnú stránkami husto potlačenými písmenami, napriek tomu ponúknu pútavý príbeh. Vášnivého čitateľa naopak neodbite tenkým paperbackom. Ak vyberáte knihu pre deti, zohľadnite vek dieťaťa a tiež jeho čitateľské schopnosti.

 

 
Rešpektujte záujmy a vkus človeka, ktorému knihu vyberáte. Romantickú dušu pravdepodobne hororovú literatúrou nenadchnete, práve tak sa môže stať, že milovník detektívok obdarovaný zbierkou básní svoju novú knihu ani neotvorí.
 
 
 
 

4 tipy, ako poznať, ktorá kniha bude „trefou“ do čierneho


1) Správny žáner

Zistite si, akému literárnemu žánru holduje človek, ktorému knihu vyberáte. Podstatne tým zredukujete obrovské množstvo kníh, ktoré trh ponúka, a bude sa vám o dosť lepšie vyberať.
 
 
 

2) Čítajte anotácie: o čom to je

Než knihu kúpite, vždy si prečítajte jej anotáciu, teda jej súhrnný obsah. Väčšinou býva na zadnej strane knihy, nájsť ju môžete prípadne na záložkách papierového obalu knihy. Neváhajte sa do knihy na chvíľu začítať. Urobíte si tak lepšiu predstavu o štýle, akým je písaná, o jej jazyku a celkovej čitateľnosti.

Ak knihu kupujete online, bude jej anotácia uvedená v popise knihy. Čím ďalej tým častejšie býva u kníh v e-shopoch uvedená tiež ukážka textu knihy, niekedy aj ako súbor k stiahnutiu v .pdf formáte.

 
 

3) Autor

Tiež osobnosť autora pre vás môže byť dobrým vodidlom, či sa bude kniha obdarovanému páčiť. Buď môžete ísť "naisto" a kúpiť ďalšiu knihu od spisovateľa, ktorého knihy dotyčný rád číta, alebo sa môžete inšpirovať odporúčaním kníhkupca. Dnes sa totiž často pri popise nových kníh používa prirovnávanie k už zavedeným a známym autorom.
Práve tak môžete naraziť na tzv. autorov "pokračovateľov", ktorí nadväzujú na dielo slávnych, už nežijúcich autorov (napr. pokračovatelia Agathy Christie atp.).
Riešením môže byť tiež voľba knihy od autora, ktorý síce nie je primárne spisovateľom, ale je známou osobnosťou, s ktorou človek, pre ktorého knihu vyberáte, sympatizuje. Veľmi obľúbené sú dnes knihy od politikov, politických komentátorov, hercov či športovcov.

 
 

4) Pozrite sa na recenzie

Ak si ani po prečítaní anotácie nie ste istí, že ste vybrali správne, hľadajte recenzie na danú knihu. Recenziu nájdete ľahko na internete alebo v príslušných rubrikách vytlačených novín. Internetové recenzie majú tú výhodu, že ich môžete vyhľadať kedykoľvek. Veľmi ľahko tak môžete nájsť recenziu na knihu, ktorá už nejakú dobu nie je úplnou novinkou.
Ak sa už dostanete na prečítanie recenzie, nezostávajte len pri jednej. Vždy je dobré sa pozrieť na niekoľko recenzií a porovnať ich navzájom. Knižné recenzie totiž zo svojej podstaty nemôžu byť čisto objektívne a ich vyznenie podlieha vkusu a preferenciám recenzenta.
Dobrým pomocníkom pri výbere pre vás môžu byť online stránky s databázami kníh, kde môžu používatelia stránok knihy komentovať a hodnotiť. Môžete sa tak napr. dopátrať k hodnoteniu knihy od desiatky alebo stoviek čitateľov. Tieto stránky existujú v slovenskom jazyku, nájdete ich ale aj na zahraničných weboch.
 
 
Porovnať knihy