Dievča, ktoré porazilo IS

Autor
Počet strán
Rok vydania
2016

„Zostala som nažive, aby som ukázala, že som silnejšia než oni.“

Košo, pokojná dedina v irackom pohorí Sindžár. Farida práve skončila predposlednú triedu strednej školy a teší sa na letné prázdniny. Lenže tento rok je všetko ináč. V auguste 2014 dedinu prepadli bojovníci Islamského štátu. Stúpenci teroristickej organizácie zhromaždili všetkých obyvateľov, mužov zabili, ženy odvliekli. Farida sa na dlhé mesiace stala otrokyňou – a pritom zažila nepredstaviteľné krutosti. Jedného dňa sa však odváži utiecť a postaví sa na čelo šesťčlennej skupinky dievčat.

Jedinečný dobový dokument o hrôzach Islamského štátu. Dojímavý príbeh ukazuje, že priateľstvo, láska a vôľa žiť sú silnejšie ako barbarstvo.

Z nemeckého originálu Das Mädchen, das den IS besiegte. Faridas Geschichte (Bastei Lübbe AG, Köln 2016) preložila Katarína Széherová.

Ukážka z textu

Dráma sa odohrala 15. augusta 2014. Nikdy v živote na ten deň nezabudnem. Začal sa vlastne tak ako všetky augustové dni– nádherným východom slnka. Aby sme si ho primerane uctili, celá naša rodina vyšla na strechu. Vykonali sme rannú modlitbu. O chvíľu som ostala sama. A vtedy som ich zbadala. K našej dedine sa blížilo trinásť áut. Nie rozhegané pikapy, na ktorých dorazili Arabi, ale nové biele obrnené vozidlá s ťažkou vojenskou technikou. V každom sedeli bojovníci IS v čiernych uniformách. Potlačila som výkrik. V panike som zbehla dolu a volala som na otca. „Už idú, už idú!“ vrešťala som. „Idú nás zabiť!“

Produkt zatiaľ nemá žiadne recenzie.