Blízki Bohu i ľuďom 1.

Rajmund Ondruš
Počet strán
Rok vydania
2011

V dejinách Cirkvi mala úcta k svätým rozličnú podobu. Boli obdobia, keď sa priveľmi zdôrazňovalo všetko, čo bolo v ich živote a po ich smrti mimoriadne, zázračné. Tento zhon za zá­zračným viedol k vytváraniu legiend, ktoré nám neraz sťažujú poznanie pravého životného svedectva mnohých svätých. V na­šich časoch zase prevláda úsilie vidieť vo svätcoch obyčajných smrteľníkov, ako sme my všetci. Svätí boli naozaj ľudia, ako sme my. Mali rozličné prirodzené schopnosti a dary, no mali aj prirodzené slabosti a nedostatky, niekedy azda i väčšie ako my. Čo ich teda odlišovalo od ostatných ľudí? Bola to predovšetkým ich veľkodušná spolupráca s

Božou milosťou a hrdinská vernosť v na­sledovaní Krista. Svätí všetkých čias, zo všetkých národov a spoločenských skupín nám ukazujú, ako sa dá žiť podľa ideálov Kristovho evanjelia v radostných i ťažkých chvíľach, v rozličných povo­laniach a v tých najrôznejších životných situáciách. Pre tieto a iné dôvody sa zaujímame o svätých a chceme ich poznať.

Predkladaná zbierka životopisov nám má v tom pomôcť. Životopisy sú síce krátke a poskytujú väč­šinou iba základné údaje, ale i tak môžu prispieť k poznaniu našich omilostených bratov a sestier a azda aj k lepšiemu chápaniu mnohých udalostí, ktoré sa odohrali v

Cirkvi aj mimo nej.

Vydaním tejto knihy si chceme pripomenúť jej autora pátra

Ondruša, ktorý nás na jar roku 2011 opustil.

Produkt zatiaľ nemá žiadne recenzie.