Ak ostanem - Courtney Coleová

IKAR, a.s
Počet strán
Rok vydania
2014

Dvadsaťštyriročný Pax je rozmaznaný potetovaný chalan bez štipky zodpovednosti. S obľubou vyhľadáva spoločnosť pochybných žien, zvyčajne otupený drogami a alkoholom. Dievčatá zo špinavých barov ochotne vyhovejú všetkým jeho požiadavkám. Stačí im pred nosom zamávať bielou pilulkou. Pax už neraz prekročil hranice zákona, ale vplyvný otec ho z problémov zakaždým vysekal.

No Pax nebol taký vždy. Po maminej smrti sa snažil byť vzorným chlapcom, akého si otec prial. Bolesť a smútok zo straty milovanej mamy však medzi otcom a synom vytvorili neprekonateľnú priepasť. Len on vie, s akou prázdnotou v duši každý deň bojuje. V noci ho budia nočné mory, a hoci otec pozná ich príčinu, mlčí.

Jedného dňa do Paxovho života vstúpi umelkyňa Mila, krásna, nežná, pridobrá pre takého darebáka. Je ako kyslík, ktorý potrebuje pre život. Spomienky na deň maminej smrti naberajú ostrejšie kontúry a Pax zúfalo potrebuje pomoc, kým sa celkom nezničí. Len Mila ho môže vytrhnúť zo skľučujúcej samoty. Ak sa Pax včas spamätá. Postačí to však na to, aby s ním ostala navždy?

Z anglického originálu If You Stay (Forever, New York 2013) preložila Martina Petáková.

Ukážka z textu „Pax,“ hlesne Mila. Cítim na sebe jej pohľad – na niečo čaká. Čo odo mňa stále chce, dopekla? Na nič sa jej nepýtam. Nakloní sa ku mne, ruky mi ovinie okolo ramien, tvár si schová medzi moje plece a krk. Necítim jej teplo. Som úplne meravý. „Bude to v poriadku,“ šepne, keď sa odo mňa napokon odtiahne. Utiera si slzy. Vtedy si uvedomím, že neplačem. Ja som ten, kto by tu mal nariekať, no v očiach mám sucho. Akoby mi ktosi vypol všetky city.

Sedím za volantom, medzi mnou a Milou visí ticho. Stále pozerám na cestu, snažím sa zaostriť pohľad, sústrediť sa. Nič. Som presne taký meravý, ako keď som skočil za Milou do jazera. Srdce mám ako kus ľadu – zamrzlo, zastalo. „Pax,“ povie takmer nečujne, upierajúc na mňa oči. Cítim jej pohľad, jej nežný výraz. Nechcem sa na ňu pozrieť, hľadím len pred seba. Nezaslúžim si ju. Je pre mňa príliš dobrá.

Produkt zatiaľ nemá žiadne recenzie.