Návrat Slovenov v duchu a slove

Nakladateľstvo

Citadella
    Počet strán
    Rok vydania
    2014

Ľudia z národa, ktorý načiera z duchovnej podstaty, sú pokojní a vyrovnaní, aj ked musia naraz čeliť ťažkým búrkam. Ľudia zábudlivého, splašeného, hoci aj "moderného európskeho národa" sú často buď sebeckí, neúctiví nafúkanci, alebo roztrasení nešťastníci, ktorí berú tabletky na upokojenie a zľaknú sa aj šelestu padajúceho lístia. Môžeme si vybrať, či budeme tancovať tak, ako pískajú vypočítavci, alebo či budeme sami sebou. Pretože stromu, ktorý sa odkloní od vlastných koreňov, hrozí pád. No strom, ktorý pokojne prirodzene a sebavedome rastie v súlade s vlastnou podstatou, sa nemusí obávať, že ostane utajený. Ani pred sebou, ani pred inými. Je pochabé vyžadovať od iných, aby nás poznali a chápali, keď my sami sa nepoznáme a nechápeme. Nastala doba, keď udupávanie našich prírodných hodnôt prinieslo hrozivé výsledky. Človek sa odtrhol od rodnej prírody, od jej ducha a spôsobil nerovnováhu na Matke Zemi. Zem sa začala nezastaviteľne oteplovať. Topia sa ľadovce, stúpa more, voda vezme pobrežia, vetry budú duť viac a viac. Začalo sa nové sťahovanie národov. Mali by sme sa posilniť na duchu. Pomôže nám obroda pôvodnej kultúry. Nie malá. Nie nesmelá. Nie bojazlivá a zakríknutá. Nie vymyslená a lživá. Ale pravdivá, vnímavá, vedomá a mocná.

• množstvo poznatkov na tému pôvodnej domácej duchovnej kultúry kompaktne na jednom mieste
      • korektné odkazovanie na zdroje
      • kniha písaná s opatrnosťou a bez úmyslu vedome škodiť
      • obrazové historické pramene
      • prvý náklad rozpredaný v rekordnom čase
      • nie som si vedomý žiadnych mínusov

Malé encyklopedické dielo, ktoré unikátnym spôsobom zhrňuje v jedinom diele a s nadhľadom dôležité poznatky v súvislosti s domácou etnológiou, pôvodným duchovnom a našou etymológiou. Kniha je sama o sebe napísaná objektívne s odbornými podkladmi, no zároveň s vlastným patričným vhľadom (v texte zreteľne odlíšeným od faktografických údajov). Je dobre čitateľná aj pre bežného smrteľníka, jeden z klenotov mojej knižničky, ku ktorému sa ešte aj po roku stále vraciam. Kiežby sa niekto aktívne odrazil od daných etymologických znalostí a viedlo to konečne k tvorbe Slovenského etymologického slovníka!

dobrá kniha o histórii a duchovne slovanov.

• originálna kniha, pekné ilustrácie, kriticky ale vecne pojaté

Príjemným štýlom písaná kniha. Očakával som určitý "náboženský" podtón, ale autor ostal vecný a držal sa dostupných faktov. Podľa mňa má kniha vysokú výpovednú hodnotu. Autor načal tému "krížových výprav" v európe v inom kontexte ako sme zvyknutí, čím si určite získaľ obľubu a pozornosť cirkvi. Kniha je veľmi pekne ilustrovaná. Páči sa... môžem len odporúčať

Knihu hodnotím ako človek povolaním extrémne kritický, opatrný až paranoidný a aj v osobnom živote tým trochu "líznutý", naviac profesne zameraný na detaily (ako analytik bezpečnosti autorizácie platobných systémov). Preto som nútený ku knihe pristupovavť viac technicky a necítim sa byť hodný posudzovať celkový prednes, podtón, dojem či duchovný ráz, v ktorom sa celá kniha nesie. Na druhej strane ma potešilo, že tento duchovný podtón nie je vtieravý, často ani nie je nutné ho vnímať, občas ho stačí akceptovať.

Za oveľa dôležitejšie a hodnotnejšie som pri čítaní považoval fakty, ktoré sú v nej uvádzané. Mnohé z uvedených faktov sú známe a je na čitateľovi, či ich stále akceptuje, alebo sa rozhodne ich znovu preveriť. V tom mu autor uľahčuje citáciami a odkazmi na konkrétne vedecké práce z ktorých čerpal. Ale z pohľadu "hnidopicha" a dobrodruha sú oveľa zaujímavejšie citácie a tvrdenia, ktoré nie sú človeku s bežným vzdelaním až tak známe, dokonca niektoré znejúce až neuveriteľne. Našťastie aj pri týchto tvrdeniach autor uvádza odkazy na vedecké práce a knihy ktoré cituje, dokonca uvádza aj stranu na ktorej spomenutý citát hľadať. Citované knihy sú bežne dostupné v knižniciach, prípadne niektoré sa dajú dohľadať aj rôznymi cestičkami na internete. A tu začína naozajstná detektívka. Po vlastnej skúsenosti musím ale upozorniť, že nie všetky citované knihy je možné si požičiať domov, takže na preverovanie je potrebné počítať aj s časovou rezervou na štúdium priamo v knižnici. Preveril som niekoľko desiatok, možno až cez 100 takýchto viac než odvážných tvrdení a ani v jednom z preverených prípadov som nenašiel rozpor medzi citáciami v knihe a v zdroji. Ani po stránke technického prevzatia citácie, ale ani po stránke kontextovej. Žiadna z preverených citácií nebola v rozpore z celkovým kontextom state či kapitoly písanej citovaným vedeckým pracovníkom. Za prínosné teda považujem mnohé informácie, ktoré vypĺňajú "čierne diery", prázdne miesta, kde logicky mysliacemu človeku niečo chýba a preskakuje sa to v bežne vyučovanej histórii. Tým, že sú tieto miesta vyplnené informáciami podloženými niekoľkými archeológmi, etnológmi, kronikármi a historikmi a sú dohľadateľné a overiteľné je možné ju považovať aj za hodnotnú historickú knihu.

Mám pocit, že autor svojou publikáciou zároveň odkryl aj niekoľko tém, ktoré by sa dali zaradiť do kategórie "cielene zakázané". Hoc sú tieto témy verejnosti prístupné, ale ak človek nevie čo má hľadať tak to ani nehľadá. Autor aj v týchto prípadoch ponúka relevantné overiteľné odkazy. Podľa môjho názoru práve tým, že ponoril aj do kvázy zakázaných tém si od vydavateľa vyslúžil uvedené zrieknutie sa zodpovednosti (disclaimer) a jednoducho zaradil knihu medzi kontroverzné či ezoterické, kam podľa môjho názoru nepatrí. Autor totiž necituje starovekých mysliteľov či zakladateľov rôznych náboženských prúdov aby bolo možné radiť knihu do kategórie Ezoterika. Ezoterika už z vlastnej definície nemôže byť podložená odkazmi na vedecké zdroje, pretože je viac o viere než o faktoch. Kniha Návrat Slovenov sa naopak opiera viac o fakty ktorými zdôrazňuje vznešené myšlienky o úcte k sebe, rodu, prírode, národu.

• úvod do skutočných dejín nášho národa
      • logicky a vecne vyvodzuje dejinné súvislosti a ich prepojenie so súčasnosťou
      • nabáda k ďalšiemu samostatnému poznávaniu

Kniha je pozvánkou na cestu za hlbším poznaním. Predstavuje toľko prepotrebný úvod, ktorý má pomôcť čitateľovi na jeho ďalšej samostatnej ceste.

Žiarislav našiel v sebe silu, vzal do ruky krompáč a zaťal do hlbokých nánosov nevedomia a zámerného ukrývania našich dejín. Nahlas hovorí to, čo si niektorí ľudia len šepkajú. Lebo dejiny sa dejú a udalosti sa udiali. Lebo to, čo sa udialo, je nemenne vyryté a zaznamenané v dejinnom časopriestore, ktorý v sebe zahŕňa minulosť, prítomnosť i budúcnosť. Od veky vekov v ňom žijeme a viac nevedome ako vedome čerpáme z jeho bohatstva. Z akého bohatstva však čerpáme, to je našou úlohou zistiť a byť si toho plne VEDOMÝ. Táto kniha nám k tomu môže byť veľkým pomocníkom – teraz je na nás, na každom z nás, vziať ten svoj krompáč a odhaľovať a oprašovať našu skutočnú minulosť.

Po prečítaní knihy dostal náhľad na naše dejiny celistvejší a hlavne prirodzenejší ráz. Pokračovať v začatom však už musí každý čitateľ sám. Len tak môže čitateľ prispieť k šíreniu začatého posolstva, a to k prepojeniu našej skutočnej minulosti so súčasnosťou ku prospechu svetlejšej budúcnosti.

„Pretože stromu, ktorý sa odkloní od vlastných koreňov, hrozí pád. No strom, ktorý pokojne, prirodzene a sebavedome rastie v súlade s vlastnou podstatou, sa nemusí obávať, že ostane utajený. Ani pred sebou, ani pred inými.“